Så många av dina medarbetare gör annat under det digitala mötet
Kanske har du som chef någon gång känt av utmaningen att få allas fulla uppmärksamhet under videomötet? Nu bekräftar en ny Sifo-undersökning din magkänsla. Drygt 3 av 4 svenskar passar nämligen på att göra helt andra uppgifter under videomötet. Dessutom har var fjärde person bytt ut kavajen mot en pyjamas!
Sifos undersökning genomförd på uppdrag av ljud-och videoteknikföretaget Jabra visar vilka effekterna av de digitala mötena blivit. Bland annat framkommer det att tre av fyra svenskar (77%) jobbat med en annan uppgift samtidigt som de deltagit i ett videomöte. Undersökningen visar också att utmaningen med kolleger som fokuserar på annat under videomöten upplevs som större än vid fysiska möten. Men det är inte bara fokuset som ändrat form, det har även klädseln visar det sig. Drygt var fjärde svensk (28%) haft pyjamas eller underkläder på sig nertill under mötets gång!
Ett mönster som framkommer är att ju yngre en person är, desto fler har jobbat i den informella klädseln under videomötet. Av medarbetare i åldersgruppen 18–34 medger 38 procent av att de har gjort det. Det kan jämföras med 28 procent i åldersgruppen 35–49 år och 19 procent i åldrarna 50–65 år.

Läs också: Ny studie: Kontorsmiljön avgörande för motivationen