Det här googlar chefen fram inför en nyanställning

Ska din arbetsplats nyanställa? Då lär du som chef googla kandidaterna. Här är det cheferna främst söker efter.

Rekrytering
Publicerad

Det är sociologiforskare på Göteborgs Universitet som nyligen genomfört en studie för att ta reda på vad arbetsgivare letar efter inför en nyanställning. Genom att djupintervjua 26 maktpersoner med erfarenhet från ett 40-tal större organisationer har man nu svaret.

Till att börja slår chefen eller rekryteraren in kandidatens hela namn i sökrutan.

”Man vill säkerställa att det inte finns några lik i garderoben”, säger Anna Hedenus, filosofie doktor i sociologi till DN.

Även om många företag och organisationer idag pratar om balans mellan jobb och fritid kan en tidskrävande hobby vara till den sökandes nackdel. Det kan även vara negativt att ha uttryckt sig väldigt kritiskt mot en tidigare arbetsgivare.

De chefer som i studien specificerat vad de letar efter sökte på:

Att en person inte har värderingar som krockar med företagets värdegrund.

Extrema politiska åsikter.

Om personen uttryckt sig rasistiskt.

Om kandidaten har ett kriminellt förflutet eller kopplingar till kriminella personer.

Markus Koppari, rekryteringsdesigner på konsultföretaget ”WeCompose”, säger till Dagens Nyheter att en noggrann bakgrundskoll är framtiden. Men påminner chefer och företag om att lagring av personuppgifter är ett brott enligt den nya dataskyddslagen GDPR.

”Jag rekommenderar alltid att jobba strukturerat utifrån evidensbaserade metoder. Det vill säga metoder som har en validerad koppling mot framgång i arbetet. Allt annat blir ju gissningar och innebär stora risker för diskriminering”.

KOMMENTERA ARTIKELN

Vad tycker du? Kommentera artikeln här nedan. Det gör du via tjänsten Ifrågasätt som också är ansvarig för kommentarsfunktionen. Kommentarerna visas på chef.se i anslutning till texten. För att kommentera behöver du först skapa ett konto och logga in. Håll god ton och håll dig till ämnet. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Ifrågasätt förbehåller sig rätten att radera kommentarer i efterhand. Även Chef kan ta bort kommentarer. Chef förbehåller sig även rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.

Skapa ett gratiskonto, läs Chef digitalt för

0:-

  • Tillgång till våra låsta artiklar gratis!

Skapa ditt gratiskonto

Se alla våra erbjudanden