Om Årets HR-chef 2009

Okategoriserade
Text: Redaktionen
Publicerad

Marie Hallander Larsson har en gedigen bakgrund inom HR. Hon har arbetat som personaldirektör på Posten sedan 2005, men innan dess har hon haft motsvarande befattning på Wedins, Scandic Hotels och IBM.

På Posten är medarbetarskapet en hörnsten i personalpolitiken.

»Medarbetarskapet handlar till stor del om att vara en aktiv medarbetare och att i viss mån utveckla sig förmågan att leda sig själv. Det är vår uppgift som arbetsgivare att underlätta processen. Det gör vi bland annat genom att låta ledorden ’förtydliga, förgylla och förenkla’ genomsyra personalarbetet« har Marie Hallander Larsson tidigare sagt i Postens hållbarhetsredovisning.

Några som låtit sig inspireras av Postens personalarbete är Ikea. Representanter från Ikea har varit på studiebesök på Posten för att lära sig mer om Postens arbete med bland annat hälsofrågor.

Marie Hallander Larsson menar att det är människorna på Posten som har gjort att företaget lyckats nå dit man är i dag. Postens framtid handlar också om att satsa på medarbetarna.
»Därför måste vi ha en offensiv personalpolitik där alla medarbetare känner sig korrekt och respektfullt behandlade och inte minst viktiga för Posten, oavsett var i organisationen man befinner sig.«

Fortsätt läsa kostnadsfritt!

Vi behöver bara en minut…

Så roligt att du vill fortsätta läsa våra artiklar! Det får du strax göra, utan att betala något.

Skapa ditt gratiskonto
  • Tillgång till våra låsta artiklar och webinar gratis och utan tidsbegränsning!

Dina uppgifter delas aldrig med tredje part. Läs vår integritetspolicy här.