Lagerbäck hyllad som hjälte
Lars Lagerbäck har nu tagit Sverige till fem raka mästerskap. När Sven-Göran Ericsson var förbundskapten för England lyckades han ta Beckham & co till tre mästerskap i följd – trots det blev han tvungen att avgå.
Besvikelsen efter placeringen i VM när England ”bara” tog sig till kvartsfinal i kombination med alla hans kärleksskandaler blev till slut för mycket för den fotbollsälskande nationen. Något de säkert bittert ångrar i dag.
På onsdagskvällen blev det nämligen klart att det inte blir något EM-spel för England. Fiaskot var ett faktum och straffet kom snabbt. Mindre än tolv timmar efter matchen var över tillkännagavs det att McClaren inte får förnyat kontrakt som förbundskapten. Även hans assisterande tränare Terry Venables får sparken.
Till skillnad från McClaren höll Svennis huvudet kallt i pressade situationer. Åtminstone utåt.
Av yviga engelska fotbollsproffs gjorde Svennis ett lojalt, effektivt fotbollsteam.
McClaren kritiseras redan för att mest ha struttat omkring med sitt paraply vid sidan av planen och skrikit ut allt mer desperata order medan EM-drömmen krossades av kroaterna.
För Sveriges förbundskapten är det precis tvärtom, han hyllas som hjälte och geni.
Efter segern mot Lettland är Sverige klart för det femte mästerskapet i rad. En prestation som gör Lagerbäck historisk – bara tyske Helmut Schön och belgaren Guy Thys har lyckats med samma sak.
Hans egen betydelse för kvalframgången har han svårt att säga något om:
”Det är alltid svårt att tala om sig själv”, säger han till Aftonbladet men kommer ändå med en förklaring, som väl beskriver hans egen ledarstil.
”Om man tittar på framgångsrika lag så ligger det ofta kontinuitet bakom. ”
Svenska Dagbladets sportkrönikör är fullständigt lyrisk efter prestationen.
”Trots att han fört Sverige till femte raka mästerskapet under 2000-talet har han aldrig fått speciellt mycket uppskattning för sitt konsekventa ledarskap….//…Efter VM i fjol var Lagerbäcks position starkt ifrågasatt. Men ”tjurskallen från Hälsingland” skakade av sig kritiken och visade i stället handlingskraft med en nystart till kvalets inledning.”
Som exempel på hans starka ledaregenskaper lyfter krönikören fram hans agerande i samband med att Zlatan, Mellberg och ”Chippen” gav sig ut i Göteborgsnatten inför matchen mot Liechtenstein i fjol.
”Förbundskaptenen visade ledaregenskaper i ett kritiskt skede och talade om att ingen – inte ens de största stjärnorna – är större än gruppen. Om han hade slätat över händelsen hade landslagsgruppen blivit omöjlig att styra. I stället stärkte han sin position…//…Han är en av få ledare som vågar vara just ledare. Framför allt när det blåser snålt.”
Fortsätt läsa kostnadsfritt!
Vi behöver bara en minut…
Så roligt att du vill fortsätta läsa våra artiklar! Det får du strax göra, utan att betala något.
- Tillgång till våra låsta artiklar och webinar gratis och utan tidsbegränsning!
Dina uppgifter delas aldrig med tredje part. Läs vår integritetspolicy här.