Henrik Salander: Jag lärde mig förhandla
Hur hamnade du där du är nu?
»Jag var tidigt inställd på att läsa vidare vid universitetet och efter Hounds-tiden pluggade jag i fem år. Samtidigt extraknäckte jag som pop-recensent i DN och musikpresentatör i radions ’Pop i 2:an’ .
När jag var klar med studierna fick jag jobb som utredare på Sida. 1975 rekryterades jag till Utrikesdepartementet som kanslisekreterare. Det var inledningen till min yrkesbana som karriärdiplomat. Sedan dess har jag haft en rad olika roller inom UD, både på departementet och i utlandet. Jag har bland annat varit ambassadör i New York och Genève.«
Vilka lärdomar har du med dig från tiden som popstjärna?
»I Hounds lärde jag mig förhandla mellan fem olika önskemål. Som diplomat arbetar jag ständigt med att förhandla.
I popbandet var jag kanske inte den mest lysande musikaliska begåvningen, jag var organisatör och den som ledde en ganska komplex verksamhet; fem tonåringar som åkte land och rike runt och höll konsert. När jag märker att mina ’medmusikanter’ på UD är skickligare än jag gäller det för mig som chef att få dem att göra rätt saker. Här behövs också uppmuntran, arbetsglädje och frihet för att få talanger att samverka.
Musik och utrikespolitik har alltid varit mina största intressen. Men om jag tvingas välja blir det musiken. Den ger en glädje som jag inte kan tänka mig att leva utan!
Och The Hounds spelar igen, i originalsättning. Det är fantastiskt roligt!«
Fortsätt läsa kostnadsfritt!
Vi behöver bara en minut…
Så roligt att du vill fortsätta läsa våra artiklar! Det får du strax göra, utan att betala något.
- Tillgång till våra låsta artiklar och webinar gratis och utan tidsbegränsning!
Dina uppgifter delas aldrig med tredje part. Läs vår integritetspolicy här.