Erik Hamrén svarar på Cheftestet
»Det är roligt att jag framstår som en demokratisk ledare, även om det naturligtvis finns situationer där jag är väldigt auktoritär. Men jag tror mycket på teamet. Som förbundskapten får jag ju mycket uppmärksamhet, men det är teamet som måste fungera för att vi ska göra bra resultat. Det är ingen enmansshow, även om ni i media verkar tro det.
Det enda som jag tycker är missvisande är det här med humöret. Jag var mer hetsig, mer ogenomtänkt, i början av min karriär. Men jag har blivit medveten om detta och tycker att jag i dag är mer behärskad.
Att jag har blivit så omtyckt på mina olika tränaruppdrag handlar nog om respekt. Visar man respekt för sina spelare – eller medarbetare – så får man respekt tillbaka.«
Fortsätt läsa kostnadsfritt!
Vi behöver bara en minut…
Så roligt att du vill fortsätta läsa våra artiklar! Det får du strax göra, utan att betala något.
- Tillgång till våra låsta artiklar och webinar gratis och utan tidsbegränsning!
Dina uppgifter delas aldrig med tredje part. Läs vår integritetspolicy här.