Sju personalfester som spårade ur
Dags för årets julfest? Här är några skräckexempel på personalfester som urartat totalt.
![](https://chef.se/app/uploads/2010/08/glas.jpg)
En firmamiddag eller personalfest kan stärka relationen och banden mellan medarbetare. Men på vissa företag har festerna en tendens att bli alltför livliga.
Här är några exempel på när det gick snett:
1. Hade spritfest i skolan.
Några anställda på en grundskola i Karlskrona roade sig 2014 med att ha spritfest i skolans lokaler. Det hela blev känt av både föräldrar och elever efter att festprissarna delat med sig av bilder på Facebook där de poserade i ‘mankinis’ och hade en box med vodka på bordet. Rektorn och ledningen som godkänt festerna fick förklara i medierna både en och två gånger att ‘man kan ha ett kalas där det kan ingå ett glas vin eller någonting, men inte några fester där man ska hålla på hela natten’.
Källa: Sveriges Radio Blekinge
2. Gjorde ligglista inför festen.
Några chefer på ett callcenterföretag i Sverige skrev under en middagsträff 2014 ner vilka medarbetare de trodde skulle ligga, hångla och gråta under en kommande julfest. Efter julfesten bockade de av vilka av påståenden som stämde och lät listan ligga framme på jobbet så de anställda kunde se. När nyheten spred sig på företaget – och i medierna – gick företaget ut med en ursäkt till sina anställda där de skrev att det var ‘extremt dumt och onödigt’ att listan ‘inte gjordes under arbetstid’, och att de i fortsättning inte skulle ha ‘viktiga papper tillgängliga’.
Källa: Aftonbladet
3. Sex polisbesök på en kväll.
När 900 personer från företaget Jysk bäddlager skulle fira jul på hotell Billingehus utanför Skövde i november 2005 gick det vilt till, rapporterade Sveriges Radio Skaraborg. Polisen fick skicka en patrull till festen sex gånger under kvällen och i två av fallen rörde det sig om misshandel. Polisen kopplade också samman en lastbilsstöld med festen. Jysks ledning kände dock inte till att någon på festen hade uppfört sig stökigt.
Källa: Sveriges Radio Skaraborg
4. Lekte med lustgas.
Efter en personalfest på brandstationen i Östersund i december 2009 ville fem av de landstingsanställda spexa till det lite. De tog sig in i ambulanshallen, gick in i en reservambulans, tömde två lustgastuber och stökade runt i ambulansen. Personerna som deltog i sabotaget erkände sedan sitt tilltag. Landstingsledningen övervägde skriftlig varning eller uppsägning för de inblandade.
”Naturligtvis är det förbjudet att hålla fest i såväl ambulanshall som ambulanser”, sa Björn Ahlnäs, personalchef vid landstinget i Jämtlands läns landsting till Östersundsposten.
Källa: Östersundsposten
5. Hade sex inför polisen.
Den tyska mediekoncernen Bertelsmann skakades i juni 2005 av en händelse som inträffade på en firmafest i Berlin. Då arrangerade dotterbolaget Sony BMG kalas för sina anställda.
Efter att grannarna hade ringt till polisen och klagat på den höga musiken från festen, kom en patrull till platsen. Poliserna ertappade några av medarbetarna med att ha sex med varandra helt öppet. Polisen kunde dessutom beslagta en mängd kokain och hasch.
Källa: realtid.se
6. Vilt bråk om musik.
På en personalfest i Uppsala i november 2008 uppstod ett hetsigt bråk om vilken musik som skulle spelas. Dj på festen var en av de anställda, en 30-årig städare. En kollega kom fram till honom och klagade på att han spelade för mycket ‘karaokemusik’.
Kollegan ville i stället dansa till r’n’b.Bråket urartade sedan och slutade med att städaren blev misshandlad så svårt att han fick flera frakturer på skallens ben och i ansiktet. Både städaren och kollegan som attackerade honom blev uppsagda.
Källa: Aftonbladet
7. Blev fulla och stal choklad
.
Ett smålandsföretag begav sig i december 2009 till Helsingborg i Skåne för att fira jul med sina anställda. Efter festens slut bestämde sig chefen och några av de anställda för att stjäla korgar med choklad från en butik i centrala Helsingborg. Genom en husrannsakan kunde polisen hitta stulna korgar i flera av hotellrummen där de anställda bodde. Efter förhör erkände smålänningarna att de hade stulit chokladen.
Källa: Västerbottenkuriren
Fortsätt läsa kostnadsfritt!
![](https://dlejuzwq61njn.cloudfront.net/app/uploads/2024/06/24085133/ikon_paywall_freemium.png)
Vi behöver bara en minut…
Så roligt att du vill fortsätta läsa våra artiklar! Det får du strax göra, utan att betala något.
- Tillgång till våra låsta artiklar och webinar gratis och utan tidsbegränsning!
Dina uppgifter delas aldrig med tredje part. Läs vår integritetspolicy här.