En av fem chefer orolig över jobbet

Okategoriserade
Text: Redaktionen
Publicerad

Det brittiska institutet UK Chartered Management Institute har gjort en enkät där de intervjuat 1 100 höga brittiska chefer. En av fem är orolig över att mista sitt jobb i samband med den kommande lågkonjunkturen, rapporterar tidningen Management Issues.

Många av cheferna upplever att deras jobb har blivit mer stressigt sedan den ekonomiska krisen satte in. Men vissa av dem uppskattar också den adrenalinkris som kommer när de får tackla svåra problem. Mer än en tredjedel sa att krisen hade gjort dem »mer fokuserade på jobbet«.

Men det främsta orosmolnet i jobbvardagen var inte finanskrisen utan högre energikostnader, bristande motivation hos medarbetarna och låg efterfrågan.

En åtgärd som många chefer i Storbritannien redan har satt in för att säkra företagens ekonomi är att stoppa nya rekryteringar.
I stället fokuserar man nu på att stärka kompetensen hos personalen. 8 av 10 toppchefer hävdade att det just nu var av ännu större vikt att förbättra ledarskapskompetensen, för att överleva en stundande lågkonjunktur.

Två tredjedelar menade att de var tvungna att fokusera på innovation och bättre service för att klara sig, även om det betydde högre kostnader, medan en tredjedel menade att de skulle överleva genom att skära kostnader.

Källa: Management Issues

Fortsätt läsa kostnadsfritt!

Vi behöver bara en minut…

Så roligt att du vill fortsätta läsa våra artiklar! Det får du strax göra, utan att betala något.

Skapa ditt gratiskonto
  • Tillgång till våra låsta artiklar och webinar gratis och utan tidsbegränsning!

Dina uppgifter delas aldrig med tredje part. Läs vår integritetspolicy här.