Veckans trendspaning: Vad ska arbetsgivarna göra med alla corona-valpar?
”Jaså har du också blivit med corona-valp?” frågar vi numera varandra på redaktionen. Och det är inte bara vi. Husdjursförsäljningen har gått upp så mycket att det till och med råder smådjursbrist på vissa håll.
För ja, under coronakrisen har försäljningen av husdjur ökat lavinartat. ”Folk står i veckor i kö för att köpa sig en hamster” sa Petra Levin Engblom till SVT i våras.
Ensamma äldre som behöver sällskap och att den som jobbar hemma har större möjligheter att ha djur nämns som orsaker.
Kostnadsfritt webinar: Håll dig het hela 20-talet
Känner du att du sitter fast och skulle vilja komma vidare i din karriär? Har du idéer som du längtar efter att förverkliga? Här får du konkreta råd om hur du kan vässa och optimera dina möjligheter att lyckas. Vi avslöjar även vilka nya kompetenser som är hett efterfrågade samt hur just du kan bli en framgångsrik intraprenör eller entreprenör.
... och lär dig mer. Natonialekonomen Kate Raworths bok ”Donutekonomi” har fått bolag att tänka hållbart, skakat om världens finanspolitik och utmanat ledares syn på ekonomi – kommer den förändra även din? Lyssna eller läs bokens nyckelinsikter på bara 30 min i Chefboken-appen!
Även djurförsäkringsbolaget Agria märker av fenomenet: Under våren ökade antalet försäkringar på kanin, marsvin och fågel till djurförsäkringsbolaget Agria med 30 procent, berättar de i en artikel i DI. Sverige har nu störst andel försäkrade husdjur i hela Europa.
För chefer och arbetsgivare gäller det att fundera på vad som händer vid återgången till kontoren: får anställda ta med sig husdjuren till jobbet?
Bonustrend: ”Äldre” – både riskgrupp och entreprenörer
Aldrig har vi väl delat in människor utifrån ålder så mycket som detta år, när ”äldre” och ”över 70” blivit synonymt med riskgrupp. Men seniorer nämns också i många andra sammanhang: i november kommer pr-konsulten John Mellkvists bok ”Välj din ålder” ut. Mångåriga krönikören Britta Svensson gick i pension från Expressen, men fångades snabbt av Aftonbladet – för att skriva för målgruppen pensionärer. Och i en artikel i New York Times berättar amerikanska Mary Anne Hardy, 65, hur hon tänkte pensionera sig men istället blev entreprenör och startade verksamhet för andra i samma ålder. Mary Anne Hardy säger att det är en fördel att hon är i samma ålder som kunderna.
Under 2019 var cirka 25 procent av nya entreprenörer mellan 55 och 64 år, en ökning med 5 procentenheter från tidigare år. Och marknaden är stor: 2015 spenderade personer över 50 år 5,6 biljoner dollar på varor och tjänster, enligt New York Times.
Bonustrend: Hackare kom åt Trumps lösenord – genom att gissa
För några veckor sedan blev Sveriges radios twitterkonto hackat, och ett antal obscena inlägg postades innan de kunde sätta stopp. Och i veckan rapporterade The Guardian att säkerhetsexperten Victor Gevers säger sig ha kommit in på Trumps twitterkonto genom att gissa sig till lösenordet. Han lyckades på femte försöket, berättar han, samt att lösenordet var ”maga2020!”, en förkortning av Trumps välkända slagord ”Make America Great Again”.
Och distansarbetet är ännu en riskfaktor: En av sju distansarbetare har inte koll på vilka appar och programvaror som är godkända av IT-avdelningen, enligt Prevent. Och för några veckor sedan gick MSB, Myndigheten för samhällsskydd och beredskap, ut med extra information om it-säkerhet för den som jobbar hemma. Så det här är en fråga alla chefer och ledare – från it-managers till USA:s president – kommer att behöva lägga pannan i djupa veck inför framöver.
Är du intresserad av att axla tyngre roller? Mgruppens Executive MBA ger dig plattformen. Hör mer från våra programansvariga i ett lunchwebinar 14 mars!
Datadrivna arbetssätt går idag igen i de flesta organisationer, men att mäta den konkreta effekten av kompetenshöjande initiativ är ännu en utmaning. Dessa nyckeltal kan hjälpa till med mätbarheten.
Framtidens yrkesroller kommer till stor del att axlas av de redan anställda. Men hur ska företagen lyckas utveckla dagens arbetsstyrka så att den klarar morgondagens uppgifter? En ny ledningstjänst kan vara en del av svaret menar McKinsey.
Går ditt budskap inte igenom datorskärmen? Eller behöver du lägga dyrbar arbetstid på att tolka vad kollegan egentligen menar? Då är det läge att fila på det digitala kroppsspråket.
Arbetsgivare skissar på formerna för hur distansarbetare kan börja återvända fysiskt till arbetsplatsen. Så här kan du tänka kring de potentiellt svåra samtalen med de anställda.
Fjolårets korttidspermitteringar är förbi. Advokat Charlotte Forssander ger sin bild av vilka frågor som istället seglat upp inom det arbetsrättsliga området.
Kompetenta ledare ger friska och motiverade medarbetare. Dessutom leder bra chefer till hög lönsamhet. Trots detta är det svårt för chefer att få tid och budget för upskill. De som inte kompetensutvecklas riskerar istället att hamna på efterkälken och dra hela företaget med sig.
Vi har lång erfarenhet av företagsanpassade utbildningar i klassrum, online och i blended learning-form. Välj det upplägg som passar din organisation bäst.
Känner du att du sitter fast och skulle vilja komma vidare i din karriär? Har du idéer som du längtar efter att förverkliga? Här får du konkreta råd om hur du kan vässa och optimera dina möjligheter att lyckas. Vi avslöjar även vilka nya kompetenser som är hett efterfrågade samt hur just du kan bli en framgångsrik intraprenör eller entreprenör.
... och lär dig mer. Natonialekonomen Kate Raworths bok ”Donutekonomi” har fått bolag att tänka hållbart, skakat om världens finanspolitik och utmanat ledares syn på ekonomi – kommer den förändra även din? Lyssna eller läs bokens nyckelinsikter på bara 30 min i Chefboken-appen!