Fem smarta prylar för chefen i farten
När du är på resande fot är det smidigt att ha bra teknik i litet format. Tidningen PC för Alla tipsar om flera produkter som håller måttet.
1. 3M MPro120 Pocket projektor
En av de bästa miniprojektorerna PC World har testat. Kan leverera en 60 tum stor bild när projektorn är placerad på ett par meter från projektionsytan.
Pris: cirka 2 900 kronor
2. Clickfree Network CN2 – Backupenhet på 500 GB
Sköter backuptagning automatiskt på flera datorer som är kopplade till ett nätverk.
Pris: cirka 950 kronor
3. Iomega Ego Superspeed USB 3.0 – extern lagring
En extern hårddisk med ett snabbt USB 3.0-gränssnitt. Har 256-bitarskryptering och ett ytterhölje som tål stötar.
Pris: cirka 1 350 kronor
4. iVina Bulletscan S300 – scanner
Kan förvandlas från en stationär skanner till en mobil skanner som drivs från datorns USB-uttag. Den kan hjälpa dig att scanna in formulär, kvitton, bilder och visitkort, så slipper du bära med dem hem när du är på tjänsteresa. Du kan också skanna in dokument och ladda upp dem till en molnbaserad tjänst.
Pris: cirka 2 000 kronor.
5. Livescribe Echo Smartpen – inspelningspenna
Med hjälp av den här smarta pennan kan du kombinera ljudinspelning med att skriva anteckningar. För att lyssna på anteckningarna kan du knacka spetsen av pennan mot papperet. Om du vill överföra inspelningar till en dator kan du göra det via USB.
Pris: Cirka 1 200 kronor.
Fortsätt läsa kostnadsfritt!

Vi behöver bara en minut…
Så roligt att du vill fortsätta läsa våra artiklar! Det får du strax göra, utan att betala något.
- Tillgång till våra låsta artiklar och webinar gratis och utan tidsbegränsning!
Dina uppgifter delas aldrig med tredje part. Läs vår integritetspolicy här.