Sonen tar över rodret på H&M

Okategoriserade
Text: Redaktionen
Publicerad

När Karl-Johan Persson, född 1975, flyttade hem till Sverige från London i höstas var det många som spekulerade om att han skulle ta över vd-posten på H&M.

Redan innan dess hade det gått ut signaler på att en ny vd skulle rekryteras internt. H&M:s styrelseordförande och huvudägare Stefan Persson sade i våras till Dagens Industri att nästa vd skulle hämtas inom företaget. Men aktieanalytikerna var skeptiska och kommenterade budskapet med att det i så fall skulle vara en »skräll«.

Skrällen är nu ett fullbordat faktum. Karl-Johan Persson tillträder vd-posten från den 1 juli i år. Redan under våren ska han arbeta parellellt med nuvarande koncernchefen Rolf Eriksen.

Karl-Johan Persson började arbeta för H&M 2005, först med affärsutveckling och sedan som chef för H&M:s expansion samt avdelningen Brand & New Businesses.

 

 


Fortsätt läsa kostnadsfritt!

Vi behöver bara en minut…

Så roligt att du vill fortsätta läsa våra artiklar! Det får du strax göra, utan att betala något.

Skapa ditt gratiskonto
  • Tillgång till våra låsta artiklar och webinar gratis och utan tidsbegränsning!

Dina uppgifter delas aldrig med tredje part. Läs vår integritetspolicy här.