
Att mäta effekt av ledarutveckling
Att mäta effekter av ledarutveckling är svårt. Organisationer investerar stora resurser i ledarskap – men hur vet man om insatserna faktiskt gör skillnad?
Vi på Chefakademin samlade nyligen en grupp mycket erfarna HR-chefer och L&D-ansvariga för att tillsammans med ledarskapsforskaren Caroline Lornudd göra en djupdykning i ämnet.
I vår rapport delar vi några av våra erfarenheter och forskningsperspektiv. Hoppas att du hittar något som är användbart för hur ni vill utveckla ledarskapet i er organisation – ladda ner rapporten här nedan.
En sak som stod tydligt i samtalet är att det inte finns en ”one-size-fits all”. Varken för ledarutveckling eller mätning av effekterna den får.
Det gör mig nyfiken på vilka utmaningar och möjligheter du ser för ledarutveckling i din organisation. Vad behöver ni göra för insatser och vad behöver ni kunna mäta för att bevisa effekt hos er? Hör av dig, så ser vi till att ni når dit!

Utvecklingschef Chefakademin
annika.kvist@chefakademin.se
070-3288214
