Chefakademin Talks – podd och webbinarier för ledare

Chefakademin Talks är en podd- och webbinarieserie om de mest brännande frågorna för ledare just nu.

Nästa Chefakademin Talks:

Ge ditt team växtkraft – här är dunderkuren ni behöver

Ta rygg på proffsen i ett samtal om teamutveckling – och vad chefer behöver för att lyckas växa sitt team.

Först av allt behöver du faktiskt ställa dig frågan: Leder jag ett äkta team?
Många chefer tror att de gör det, men istället leder de det som i forskning kallas pseudoteam. Lugn, vi hjälper till med en äkthetsbedömning av ditt eget gäng.

Chefakademins Calle Fleur möter psykologen, författaren och ledarskapsexperten Stefan Söderfjäll och Jenny Rud Sel, vice vd Väsbyhem som har utsetts till Sveriges bästa arbetsplats 2025. Medverkar gör också Chefakademins ledarskapsutvecklare Lisa Amatiello.

De reder ut vad du som ledare behöver lära dig, träna på och få stöd med från din organisation för att skapa rätt förutsättningar för teamutveckling som imponerar.

Du får både med dig de senaste insikterna från teamforskning och beprövad och handfast praktik. Ta med egna frågor!


Gör ditt ledarskap till den näring ni behöver för att teamets utveckling, samarbete, arbetssätt, tillit och resultat ska skjuta fart – och växa hela vägen genom taket.

15 maj, 12.00-12.45

 

Gäster:

Stefan Söderfjäll är doktor i psykologi, ledarskapsutvecklare och författare till en lång rad ledarskapsböcker, bland annat To Team Or Not To Team och Kära ledarskap

Jenny Rud Sel är vice vd på Väsbyhem, som nyligen utsetts till Sveriges bästa arbetsplats 2025 av Great Place to Work.

Lisa Amatiello, organisations- och ledarskapskonsult hos Chefakademin som utvecklar chefer och ledningsgrupper.  

Samtalet leds av Calle Fleur, chefredaktör på Chef och tf vd för Chefakademin.

Så når du ut med mål och strategier – med kommunikativt ledarskap

Ledare brottas ständigt med att kommunicera mål och strategier. Att förankra, engagera och involvera på rätt sätt för att nå resultat – det är en minst sagt tuff utmaning. Hur tar du som chef dig an det på bästa sätt? Och vilket stöd och vilka färdigheter behöver ledare och chefer för att lyckas?

Chefakademins Calle Fleur tar ett stadigt grepp om ämnet – tillsammans med tre tungviktare inom området kommunikativt ledarskap:

Palle Lundberg, vd för Sveriges Kommuner och Regioner (SKR), Elaine Eksvärd, grundare av retorikbyrån Snacka Snyggt och expert på kommunikativt ledarskap, och Öjvind Sterner, ledarskaps- och organisationsutvecklare hos Chefakademin

Ännu mer ledarskapsnytta!

Alla tidigare Chefakademin Talks kostnadsfritt

Chefer och experter i samtal om de mest aktuella ledarskapsämnena – djupdyk i hela Chefakademin Talks-arkivet nu. Du behöver bara ett kostnadsfritt e-postkonto på chef.se.

Gå till arkivet nu!

Skräddarsy utveckling för just er organisation

Få en utbildning som tar hänsyn till din organisations specifika utmaningar och målsättning. Att företagsanpassa utbildningar skapar bättre kunskapsdelning internt – med nöjdare och effektivare medarbetare som resultat.

Ta reda på mer!

Nytt från Chefakademin